Седмица на писмото
Писмото – отживелица или мил спомен
Международната седмица на писмото започва да се отбелязва през 1957 година с решение на 14-тия конгрес на Всемирния пощенски съюз в Отава, Канада, тогава се чества и Денят на пощите. Писането на хартиени писма и пускането им в пощенските кутии се превръща все повече в забравена традиция.
В днешно време комуникираме помежду си чрез писма по електронната поща или в социалните мрежи. Но въпреки това изписаните листи хартия и пощенския плик са запазили своето очарование.
Малките ученици от 2. А, 2. Б, 2. В, 2. Г, 2. Д и 2. Е клас с помощта на класните си ръководители Ст. Михова, Т. Михалева, Р. Кирова, Л. Чонова, Д. Иванова и Л. Димова, решиха да зарадват своите баби и дядовци и да ги върнат назад във времето. Написаха им писма, в които изразиха своята обич и уважение към тях. Така показаха, че не са забравили и друг важен ден – 1 октомври – Международният ден на възрастните хора, обявен за такъв от ООН през 1990 г.
Европейският ден на езиците: Учим, играем и откриваме нови светове
На 26 септември нашето училище отбеляза Европейския ден на езиците по иновативен и интерактивен начин, който съчетава обучение и забавление. С мотото „Учим, играем и откриваме нови светове“, учениците от трети клас, с преподавател ст. учител Галина Тинчева, имаха възможност да се потопят в разнообразието на европейските култури и езици, чрез дейности, които насърчиха както тяхното любопитство, така и техните комуникативни умения.
Целта на събитието
Европейският ден на езиците се организира с цел да насърчи изучаването на чужди езици и да подчертае важността на многоезичието в глобализирания свят. Както казва лингвистът Франк Смит:
„Един език те поставя в коридор за цял живот. Два езика отварят всяка врата по пътя.“
Тази мисъл подчертава значимостта на многоезичността, не само като средство за комуникация, но и като ключ към нови културни и професионални хоризонти.
Основни дейности
Проект „Европейски столици“
Учениците от трети клас бяха ангажирани с проект, свързан с представянето на европейски столици. Те изследваха историята, културата и езиците на избраните от тях градове като Париж, Берлин, Лондон и Рим.
Езикови куизи и игри
Чрез интерактивни куизи и състезания, учениците бяха мотивирани да научат основни фрази на различни езици, като например „здравей“, „благодаря“ и „довиждане“. Тези игри позволиха на децата да усетят езиковото многообразие на Европа по забавен начин и да развият интерес към изучаването на нови езици.
Творчески работилници – знамена на европейските страни
В рамките на събитието учениците се включиха в изработването на знамена на различни европейски държави. Тази дейност не само разви тяхната креативност, но и ги запозна със символиката на цветовете и елементите в знамената. Чрез творческата работа те усвоиха нова информация за историята и културното наследство на различните страни.
Езикови предизвикателства и междукултурни връзки
Една от най-интригуващите дейности беше свързана с произнасянето на думи на различни езици. Учениците се включиха активно в това езиково предизвикателство, като се опитваха да произнесат фрази на езици като немски, италиански, испански и дори чешки. Този формат показа на учениците, че усвояването на нови езици може да бъде както предизвикателство, така и голямо удоволствие.
Възпитаване на глобална култура
Отбелязването на Европейския ден на езиците е част от нашата училищна стратегия за насърчаване на многоезичието и междукултурния диалог. Чрез тези дейности, учениците не само развиват своите езикови умения, но и изграждат разбиране и уважение към културните различия.
Заключение: Нови хоризонти чрез езиците
Европейският ден на езиците в нашето училище премина под знака на ученето чрез забавление, откриване на нови култури и изграждане на езикови компетенции. Чрез разнообразни дейности, учениците се докоснаха до многообразието на Европа, научиха важни уроци за стойността на многоезичието и, най-важното, откриха, че всяка нова дума е стъпка към разширяване на техния личен и интелектуален хоризонт.
Европейският ден на езиците за пореден път доказа, че ученето може да бъде не само ефективно, но и изключително забавно, когато е съчетано с креативност, игри и нови предизвикателства.
На 22-ри септември 2024 г. отбелязваме 116-та годишнина от обявяването Независимостта на България – историческа дата, която оставя отпечатък в сърцата на всички българи.
Родителска среща ще се проведе на 24.09.2024 г. за I, III, IV, V клас – по график определен от класните ръководители.
Родителска среща ще се проведе на 27.09. 2024 г. за II, VI, VII клас – по график определен от класните ръководители.
16 септември
Успешна нова учебна година на всички учители и ученици
от ОУ „Добри Чинтулов“ гр. Варна!
На 16.09.2024 г. в 9.00 ч.в ОУ „Добри Чинтулов“ тържествено бе открита
новата учебна 2024-2025 г.
Празничната програма бе подготвена от класните ръководители на четвъртите класове: Анелия Стойчева, Даниела Пармаксъзова, Елизабет Влаева, Даниела Пигова, Светлана Боянова и Антоанета Димова. В нея взеха участие ученици от 4. клас, мажоретният състав с ръководител Мая Костадинова– старши учител по физическо възпитание и спорт и танцовият състав с ръководител Станислав Атанасов. Музикалното оформление на тържеството бе осигурено от Радослав Цветанов– учител по музика.
Официални гости на тържеството бяха: Христо Христов– кмет на район „Младост“ – гр. Варна, Георги Киряков – председател на училищното настоятелство „Възраждане“, Пламен Станев – председател на обществен съвет.
Поздравителни адреси бяха изпратени от д-р Ирена Радева – Началник РУО Варна, Христо Димитров – Председател на Общински съвет Варна, Благомир Коцев – Кмет на град Варна, Антоанета Хинева – Директор на Дирекция „Образование и младежки дейности“ Община Варна, както и от много образователни институции в града и страната.
В словото си директорът на училището проф. дпн Веселин Михалев приветства всички ученици, учители и родители и удари първия училищен звънец. Той поведе към сградата най-нетърпеливите и развълнувани ученици-първокласниците.
Празнично украсените стаи посрещнаха нетърпеливите първокласници и техните развълнувани родители.
На добър час, слънчеви деца!
Добре дошли в училището, което сбъдва мечти и събира приятели!
1.А – кл. р-тел Христина Ковачева и учител ЦОУД Светлана Караджова
1.Б – кл. р-тел Гюлджан Сертер и учител ЦОУД Александра Благоева
1.В – кл. р-тел Атанаска Колева и учител ЦОУД Дияна Маринова
1.Г – кл. р-тел Симона Крумова и учител ЦОУД Татяна Димова
1.Д – кл. р-тел Веселина Куртева и учител ЦОУД Зара Феттова
1.Е – кл. р-тел Александра Константинова и учител ЦОУД Василка Чакърова
На всички ученици пожелаваме:
Да бъдете старателни ученици, защото учението е светлина!
Да бъдете отговорни, защото това е ключът към успеха!
Да бъдете търпеливи и упорити, защото всичко се постига с труд и учене!
Да бъдете добри и всеотдайни, защото добротата и приятелството побеждават несгодите!
Моменти от празничния 16 септември /видео/
График на смените на обучение за учебната 2024/2025 г.
Първа смяна започват учениците от III, IV, V класове.
Втора смяна започват учениците от II, VI, VII класове.
Учениците от първи клас са на целодневно обучение.
Смените през учебната 2024/2025 година се променят по предварително определен ГРАФИК
Взе си сбогом и отмина лятото по своя път.
На учебната година ето пак дойде редът.
Щъркели в небето губят се над нас.
И звъни звънчето пак за първи час.
Даваме старт на нашето училищно приключение! /видео/