НЕБЕСНИ ТЕЛА
Класен проект на учениците от випуск 4. клас
В часовете по Човекът и природата учениците от випуск 4. клас развиват своите умения за търсене, оценка и систематизиране на информация по темата „Небесни тела“. Целите, които
бяха заложени в тези уроци са:
-
Формиране на представи за Слънчевата система
-
Осъзнаване ролята на Слънцето и мястото му в Слънчевата система
-
Изброяване на планетите от Слънчевата система
-
Учениците да правят изводи, базирани на наученото.
След като направиха своите проучвания, учениците изработиха макети на Слънчевата система, които представиха във фоайето на училището.
Варненската астрономическа обсерватория и планетариум
„ Николай Коперник “
Темата за Космоса е много привлекателна за съвременните ученици и предизвиква техните въпроси: Кога се е зародила Вселената? Кой я е създал? Колко е голяма? Отговорите на тези въпроси потърсиха учениците от четвърти клас.
На 22., 23. и 24.01. 2025 г. четвъртокласниците посетиха варненската астрономическа обсерватория и планетариум „ Николай Коперник “, във връзка с раздела
„ Нашата планета Земя“ в учебника по човекът и природата.
В началото на това посещение учениците разгледаха постоянната експозиция от пана със снимки и информация за небесните тела и явления.
С помощта на оптичния уред, наречен Планетариум в Звездната зала видяха демонстрация на нощното небе на различни географски ширини – от екватора до Северния полюс на Земята, видимото денонощно движение на звездите, небесни координати, положението на Слънцето в различни моменти от годината. Със специален проектор проследиха видимите и действителните движения на планетите от Слънчевата система.
Учениците отговориха на въпросите на лектора, свързани с планетите от Слънчевата система, тъй като в началото на месеца имаха поставена задача да подготвят макети на планетите. Четвъртокласниците с готовност ги направиха и подредиха изложба във фоайето на училището.
Браво, четвъртокласници!
Ние, вашите учители, ви пожелаваме някой ден да полетите в Космоса на космическа разходка!
УЧЕБНИ ПРОЕКТИ ПО ТЕХНОЛОГИИ И ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО
Учениците от 5. и 6. клас представиха своите изпълнени проекти на тема ,,Кукла в национален костюм“ и техническо устройство за преобразуване на енергия,, Морски фар“.
Децата от двата випуска се включиха с огромен ентусиазъм и демонстрираха своите оригинални идеи, разнообразни приложни и технически умения, фантазия и креативност. В тях те успяха да покажат значимостта на народната носия и уважение към традициите. Реализираха на практика своите инженерни вдъхновения, създавайки красиви морски фарове в умален мащаб.
Качествено изработените модели затвърдиха и обогатиха техните знания и практически умения по темите изучавани в учебните часове.
Ръководител: старши учител Грета Кирова- преподавател по Технологии и предприемачество
УЧЕБЕН ПРОЕКТ „ДРЕВНИТЕ ЦИВИЛИЗАЦИИ“,
ВИПУСК 5. КЛАС
РЪКОВОДИТЕЛ: Наталия Борисова, старши учител по история и цивилизации
По традиция в часовете по история и цивилизации петокласниците насочват своя изследователски дух в учебен проект „Древните цивилизации“ по следните тематични направления:
-
Цивилизация Варна: най-старото обработено злато в света и доказателства за високо развито общество, създало държавна форма V хил. пр. Хр.;
-
Древен Египет: пирамидите в Гиза; гробницата на Тутанкамон, храмовете в Абу Симбел, Луксор и Карнак; мумифициране, религия, писменост;
-
Вавилон: портите на Ищар, Вавилонската кула, градините на Семирамида;
-
Еврейско царство: Библията – книга на книгите; храмът на цар Соломон;
-
Асирия и градовете на Месопотамия: библиотеката на Ашурбанипал (VII в. пр. Хр.); религия и писменост; законите на Хамурапи (XVIII в. пр. Хр.) – първите писмени закони в света; откритията на Изтока – колелото, печената тухла, козметиката и др.
Разгледайте снимки от работата на учениците и изложбата от ученически проекти:
https://borisovanataliyanb.wixsite.com/ancientciviliz25
Денят на Снежко
Международният ден на снежния човек е празник, с който свързваме простите, но ценни радости в живота. Този ден е създаден, за да напомни за красотата на зимата и за забавленията, с която тя ни дарява. Празникът има за цел да обедини хората по света чрез общата любов към зимните традиции. Често снежният човек се свързва и с опазването на природата. Снегът, от който го извайваме ни напомня за крехкостта на околната среда. Затоплянето на климата застрашава зимата в много части на света, което прави този символ още по-ценен. Научили всичко това в групата за занимания по интереси ,,Вълшебното будилниче“, учениците от 2.Б клас с класен ръководител Теменужка Михалева посетиха първокласниците от 1.В клас с класен ръководител Атанаска Колева и учител ЦОУД Дияна Маринова, за да ги запознаят с предстоящия ден на снежния човек.
Второкласниците поздравиха своите приятели със стихчета, гатанки и песен за бялото човече от сняг. Размениха си творчески задачи, с които да се вдъхновяват и забавляват.
Международен ден на снежния човек
На 18 януари се празнува международният ден на снежния човек.
Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек.
Сведенията за създаването на първия снежен човек остават твърде неясни и непълни. Въпреки това Боб Екстайн, автор на книгата „Историята на снежния човек“, споменава за наличието на подобни снежни скулптури още от средновековието.
Най-често снежен човек се състои от 3 части – основа, торс и глава. За ръце често служат клони. Снежният човек понякога „държи“ лопата или метла. За очи най-често се ползват въглени, носът е от морков, а за уста се ползват малки камъчета. На главата му има шапка, а около врата – шал.
Второкласниците от 2. А, 2. В, 2. Г и 2. Е клас с класни ръководители Стоянка Михова, Радка Кирова, Лидия Чонова и Людмила Димова решиха да отбележат този ден като
оцветиха фигури на снежковци, нарисуваха свои,
слушаха приказки и песни за любимия герой.
Споделиха желанието си,
до края на зимата да натрупа толкова много сняг,
че да могат сами да си направят навън красив снежен човек.
Престижно отличие за проф. дпн Веселин Михалев
На 10 януари 2025 г. началникът на РУО – гр. Варна, д-р Ирена Радева посети ОУ ,,Добри Чинтулов“, за да връчи на проф. дпн Веселин Михалев почетния знак на Регионалното управление на образованието ,,Паисий Хилендарски“ като признание за неговия дългогодишен и значим принос към училищното образование.
На тържественото събитие началникът на РУО изрази своята благодарност и уважение към проф. Михалев за неговия професионализъм и отдаденост, подчертавайки важното му място в развитието на образователната система. По време на срещата с общоучилищния колектив д-р Радева представи новия временно изпълняващ длъжността директор на училището – г-жа Анита Петрова.
Събитието отбеляза важен момент в развитието на училището и акцентира върху усилията за подкрепа на добрите практики и отдаване на заслужено признание за професионалните успехи в образователната сфера.
7 януари 2025 година
Освещаването на училището – празник на духа и знанието
Освещаването на училище е събитие, което носи особена символика и значимост както за учениците, така и за учителите, родителите и цялата общност. Това е момент, в който образованието и духовността се преплитат, за да утвърдят училището като средище на знание и мъдрост.
7 януари 2025 г. беше особено тържествен за нашето училище. С благословията на отец Георги се проведе освещаване, което изпълни сърцата ни с радост, надежда и духовност, напомняйки ни за важността на духовните и морални ценности, които са неразделна част от образованието. Той поръси със светена вода всички класни стаи и присъстващи, като отправи молитва за здраве, успех и благополучие.
Церемонията бе инициирана от директора на училището проф. дпн Веселин Михалев като един от последните му жестове към училищния колектив преди оттеглянето му от длъжността. Това е първото освещаване на училището, тъй като такъв ритуал не е бил извършван при неговото откриване.
Проф. Михалев изрази своето дълбоко уважение и признателност към труда на целия екип, като пожела здраве, сплотеност и успехи на всички – ученици, учители и помощен персонал. Той подчерта, че този ритуал е символ на надеждата за бъдещето и отдадеността към образованието, които училището винаги е отстоявало.
Освещаването бе прието с радост от колектива, като беляза важен момент в историята на училището – своеобразен завършек на един управленски период, изпълнен с предизвикателства и постижения.
Основно училище „Добри Чинтулов“ продължава да се утвърждава като място, където традициите и ценностите се съчетават със стремеж към иновации и развитие.
Весели Коледни и Новогодишни празници!
Бяла Коледа
Тихо падат снежинките бели.
Бяла Коледа бяло искри.
А под белите преспи дебели
в бели сънища житцето спи.
В бели стихове, в бели куплети
вятър шепне неземни слова.
В чудно бяло сияние свети
над земята красива звезда.
Бяла Коледа – бяла магия.
Бяло щастие, бяла любов.
Звън от бяла камбанария
възвестява живот бял и нов.
Моника Стоянова
Коледен математически турнир
Учениците от випуск 1. клас посрещнаха празниците с Коледен математически турнир. Коледното настроение обхвана всички малки първокласници, които получиха подаръци и лакомства за старанието и труда.
„Защитени растения и животни“- учебен проект в 3.А клас
В часовете по Човекът и природата учениците от 3.А клас с класен ръководител Йоана Алексиева разшириха и задълбочиха знанията си за растителния и животински свят и осъзнаха необходимостта от опазване на тяхното разнообразие. Разбраха, че поради дейността на хората, някои видове растения и животни вече са изчезнали, а други са застрашени от изчезване.
Усвоените знания помогнаха на третокласниците в работата по проект „Защитени растения и животни“. Учениците проучиха информация от интернет и от Червената книга на България и изготвиха своя „Мини червена книга“.
Забавно, интересно и полезно!
Браво, деца!
Благотворителност
Малките ученици с големи сърца заедно със своите класни ръководители Х. Ковачева, Г. Сертер, А. Колева, С. Крумова, В. Куртева , А. Константинова и техните родители изработиха коледни играчки, картички и красиви сувенири . С удоволствие се включиха в благотворителната кампания към асоциация „ Детско сърце“ и показаха как със сръчни ръчички и големи сърца може ЗАЕДНО да бъдем силни и единни.
https://www.facebook.com/share/p/e1zbRz9BCaA2cWgG/
Ден на бащата
На 26 декември в България се отбелязва Денят на бащата – празник, на който се прославят бащинството и родителските грижи на мъжете. В повечето страни Денят на бащата е светски празник. Той съществува навсякъде по света, но се отбелязва на различни дати.
Православната църква го отбелязва на 26 декември. В този ден се чества паметта на Св. Йосиф, земния баща на Иисус Христос.
Бащите са важни фигури в живота на децата, те им предоставят подкрепа, уважение и любов. Те са техни герои, на които се възхищават и които ги вдъхновяват да бъдат по-добри всеки ден. Този ден е прекрасна възможност всеки да изрази своята благодарност към своя баща и да го поздрави за постиженията и грижите към семейството.
Малките ученици от 2. Г клас, с класен ръководител Лидия Чонова, също решиха да изкажат своята обич и привързаност към своите бащи.
Изработиха им красиви картички, обещаха да ги подарят на своите татковци на втория ден от Коледните празници и
така да ги изненадат.
Благодарим на всички, които се включиха в организирането и провеждането на Коледния базар „Магията на Коледа“!
Събраната сума от Благотворителния коледен базар е 5387лв.
Рождественски благотворителен базар
Учениците със специални потребности от 1 група ресурсно подпомагане, с ръководител ст. ресурсен учител Гр. Йорданова взеха участие в Рождественския благотворителен базар на ОДК – Варна, посветен на събиране на средства за лечение на малката Ралица със синдром на Лий, за което получиха благодарствени грамоти.
Учениците от 3.А клас с класен ръководител Йоана Алексиева и със съдействието на своите родители се включиха в инициативата за размяна на картички с непознати връстници.
️В навечерието на Коледа и Нова година децата изработиха красиви картички, които изпратиха на своите нови приятели. Третокласниците адресираха коледни пожелания до учениците от ОУ ,,Елин Пелин”, град Бургас. Размяната на картички достави истинска радост на учениците, които очакват с нетърпение да получат посланията от своите непознати приятели.
Поставено бе началото на едно добро приятелство между децата от различни градове, с които си обещахме още съвместни дейности
ПОКАНА ЗА БЛАГОТВОРИТЕЛЕН БАЗАР
Коледен концерт
Коледа е благодат
https://rossitsaruseva.wixsite.com/christmas-concert
Коледа е! А Коледа е истинско вълшебство. Онова време от годината, когато светът се променя. Коледа е чувство – на доброта, обич, топлина, на сплотеност, на уют, на радост, на надежда, на щастие и любов. Коледа е очакването да се сбъдне твоето чудо. Коледа е празник за сърцето. Коледа е време на светлина, топлина и благодат, когато светът засиява с надежда и доброта. Коледен дух внесе и празничният концерт, в който учениците от групите за занимания по интереси „Езикова работилница“, „Да знаем повече“ (ръководител Росица Русева), „Вълшебното будилниче“ (ръководител Теменужка Михалева), „Практическа граматика“ (ръководител Борислава Димитрова), „Любознайко“ (ръководител Незабравка Събева), „Малки мажоретки“, „Мажоретки“, „Художествена гимнастика“ (ръководител Мая Костадинова), „Народни танци“ (ръководител Станислав Атанасов), „Приключения с английския език“ (ръководител Мария Христова) сътвориха вълшебство на сцената, като показаха своя поетичен, артистичен, музикален и танцувален талант. Магията на Коледа оживя не само на сцената, но и в сърцата на всички присъстващи, защото Коледа е не само празник, а състояние на духа.
https://youtu.be/LpM-PuUz41E
Коледа е времето, когато желанията се сбъдват. Има поверие, че в коледната нощ небето се отваря и човек, каквото и да си пожелае, ще му се сбъдне.
Коледа е празнична магия,
блеснала да ни направи по-добри!
XXIII Регионална научно-практическа конференция
Математика и информатика – реалности и перспективи
13 – 15.XII. 2024 г.
На ежегодната XXIII Регионалната научно-практическа конференция Математика и информатика – реалности и перспективи, която се проведе от 13 до 15 декември 2024 г. в Албена, организирана от СМБ – секция Варна, акцентът тази година бе поставен върху: Развиване на STEM компетентности в съвременната класна стая – практически решения за актуални предизвикателства. Програмата на конференцията интегрира знания и умения от различни научни области – математика, информатика, природни и обществени науки, технологии и инженерство, представени чрез научни доклади, интерактивна постерна сесия и специализирани работилници. За първи път конференцията предлага интерактивни математически кътове и практически демонстрации в специално организирани пространства, където участниците споделиха и обмениха идеи в неформална среда. В рамките на конференцията се проведоха следните практически работилници:
-
Математика на парите: Финансова грамотност в училищната подготовка
-
Въведение в математическата лингвистика
-
AI + Canva: Създаване на креативно съдържание за класната стая
-
STEM работилница: Математически открития със слънчев часовник
-
3D принтиране в STEM лаборатория: От идея до реален проект
-
Училищен курс по компютърно моделиране в начален етап
-
Програмирането в училищния курс в прогимназиален и гимназиален етап
-
Подготовка за ДЗИ по ИИТ и ПП свързана с програмиране
-
Ръководители на STEM работилница: Математически открития със слънчев часовник бяха Таня Маринова, старши учител по математика и Наталия Борисова, старши учител по история и цивилизации. В изложението си чрез използването на съвременните ИКТ технологии: AI, платформата WIX, Google приложения: Classroom и Maps, Liveworksheets, Mentimeter, софтуери за създаване на слънчеви часовници, дигитални макети, сайтове, портали и др. учителите демонстрираха практически решения за STEAM дейности в широко междупредметно сътрудничество по следните направления: 1. Виртуална разходка в Рим за откриване на антични слънчеви часовници; 2. Математически задачи, свързани със слънчеви часовници; 3. Софтуер за създаване на слънчеви часовници; 4. Изработване на модели на слънчеви часовници.
Слънчевата работилница на учителите от ОУ Добри Чинтулов избраха да посетят над сто представители на форума и бе определена като:
Ръководителите на работилницата получиха сертификати за лектори в тренинг, благодарствено писмо от СБМ и предложение да проведат обучителен курс към ТУ – Варна за колеги, които са заинтригувани от темата.
Благодарствено писмо
На конференцията като представители от ОУ Добри Чинтулов присъстваха и Дора Димитрова, старши учител по математика и Инжисел Мехмед, старши учител по информационни технологии и математика.
Есенен кръг на MWB
Списък на учениците със сертификати от есенния кръг на MWB
1клас: 1во място- Алек Стелиянов Ясенов-1Е
2ро място –Стилиан Мариан Болов-1А
3то място- Александър Борисов Станчев-1Е
Християн Пламенов Петров-1Д
Максим Велизаров Михалев-1Б
Александър Петров Петров-1В
2клас: 1во място- Николай Ивелинов Димитров-2В
2ро място –Божидар Илиянов Джуров-2Д
3то място-Калоян Димитров Митов-2Б
Борис Боянов Божилов-2Б
3клас: 2ро място –Галин Сашев Тодоров-3Б
Никола Христофоров Христов-3В
Лора Миленова Николова-3А
3то място-Ралица Станева Белчева-3Б
Николай Светославов Николов-3
Йоана Христофорова Костадинова-3В
Калина Александрова Герасимова-3Б
4клас: 3то място-Ивайло Галинов Гунчев-4А
5клас: 2ро място –Виктор Александров Василев- 5Б
3то място-Боян Викторов Пенчев-5Г
Радина Диянова Аргирова-5Г
6клас: 3то място-Георги Владимиров Томчев-6Д
Филип Ивайлов Иванов-6В
Теодор Здравков Василев-6Г
13 декември 2024 г.
Дарение на юбилейното издание на „Рибния буквар“ от Училищен ученически съвет в ОУ „Добри Чинтулов“ на училищната библиотека
В навечерието на Коледните празници под ръководството на Стоян Стоянов – педагогически съветник, ученици от УУС в училището подариха на училищната библиотека юбилейното издание на „Рибния буквар“.
През 2024 година се навършват 200 години от първото издание на „Буквар с различни поучения“ (известен и като „Рибния буквар“), първия учебник, написан на разговорен език, със светско съдържание, който се превръща в емблема на българското просветно дело.
Революционен по замисъл и съдържание, той е първа крачка към съвременното българско гражданско образование и първа илюстрована българска книга.
Настоящото издание се отличава с това, че паралелно до оригиналните текстове на д-р Петър Берон е добавен и осъвремененият текст на проф. д-р Лилия Илиева, така че читателят може да проследи и сравни ред по ред написаното. Книгата предлага множество бележки под линия.
Подготвен е и изцяло нов предговор по случай юбилея, който е дело на доц. д-р Ива Трифонова от Кирило-Методиевския научен център към БАН.
Яница Чуканска – училищен библиотекар, благодари за дарението и съобщи, че всеки от училищната общност може да разгледа и да се запознае с юбилейното издание на „Рибния буквар“ в училищната библиотека.
„Струвай добро, да намериш добро.“
„Почитай старите, доде младейш, да почитат и тебе, кога остарейш.“
„По-добре приятел верен, а не – камен безценен.“
Из „Рибен буквар“
„ЗВЕЗДНА КОЛЕДА“
На 12.12.24 г. и на 13.12.24 г. учениците от випуск 4 клас посрещнаха в училище Дядо Коледа и неговите помощници. Заедно с учениците, коледните герои танцуваха, пяха, състезаваха се в забавни и весели игри.
Четвърти „В“ клас, Четвърти „Г“ клас и Четвърти „Е“ клас
Сред много музика и танци, цветни балони и гирлянди, децата се наслаждаваха на весело коледно настроение.
Дядо Коледа подари на всяко дете коледна шапка и лакомство.
Четвърти „А“ клас, Четвърти „Б“ клас и Четвърти „Д“ клас
Шестокласници се потопиха
в историята на „Под игото“
чрез театрална постановка
На 11 декември 2024 г. учениците от групите за занимания по интереси „Да знаем повече“ и „Езикова работилница“ и ръководителите Росица Русева – старши учител по български език и литература, и Стоян Стоянов – педагогически съветник, посетиха театралната постановка „Под игото“, поставена в Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – гр. Варна. Събитието бе организирано с цел да обогати културните познания на шестокласниците и да ги запознае с едно от най-значимите произведения в българската литература. Учениците бяха впечатлени от сценографията и костюмите, които допълнително допринесоха за автентичността на спектакъла. Посещението на театралната постановка „Под игото“ бе запомнящо се преживяване, което остави трайни впечатления у децата и ги вдъхнови да научат повече за българската литература и история.
Коледен театър
В навечерието на дългоочакваните коледни празници учениците от випуск втори клас с класни ръководители Стоянка Михова, Теменужка Михалева, Радка Кирова, Лидия Чонова, Дияна Иванова и Людмила Димова се потопиха в празничната атмосфера на постановката
„Коледна ръкавичка“ на Варненския куклен театър.
Те с удоволствие гледаха приключенията на героите и в края посрещнаха Дядо Коледа, който им обеща, че всички ще получат своите подаръци под коледната елха.
Магията на Коледа завладя всички и залата се изпълни с аплодисменти.
„Коледно вълшебство – на гости в I клас“
Учениците от випуск 4 клас подготвиха Коледни вълшебства за малките първокласници. С много радост и вдъхновение създадоха за тях коледни картички, книжки, танци и песни. В няколко дни учениците и техните класни ръководители посетиха първи клас и създадоха празнично настроение за своите малки приятели.
Малките първокласници също изненадаха своите по-големи приятели с картички и песни.
Четвърти „Д“ клас – Първи „Д“ клас
Четвърти „Б“ клас – Първи „Б“ клас
Четвърти „Е“ клас – Първи „Е“ клас
Човекът и природата
Получаване и характеризиране на смесите
Випуск 5. Клас
Ръководител: Мария Пъшева
С ентусиазъм и любопитство, петокласниците се заеха с вълнуващи експерименти, които им помогнаха да разберат по-добре свойствата на различните вещества и как те взаимодействат помежду си.
Първата им мисия беше да създадат три смеси от вода и сол и да направят заключение за влиянието на количеството на съставните части върху свойствата на смесите.
Следващата им задача беше по-сложна. Учениците направиха смес от вода, червена боя за яйца и пясък. След смесване на всички съставки направиха извод, че не всички вещества се смесват еднакво добре и чрез наблюдение потвърдиха нееднородността на сместта.
По време на експериментите учениците проявиха голям интерес към последователността на работния процес. Лесно различиха еднородните от нееднородните смеси, както и дадоха добри предложения за разделянето на съставните им части.
След провеждането на експериментите учениците затвърдиха своите знания и придобиха умения като: наблюдение, анализ, критично мислене, работа в екип, комуникация и повишаване интереса към изучаването на природните науки.
Организацията на обединените нации обявява 10 декември за Международен ден за правата на човека.
На тази дата през 1948 година е подписана Всеобща декларация за правата на човека, която е един от най-важните документи на ООН след края на Втората световна война. Документът посочва принципите, които и до днес имат огромно влияние по света – принципите на човешкото достойнство, свободата, равенството и братството.
Днес 10 декември се чества по цял свят с различни инициативи, които имат за цел да повишат познанията и разбирането на хората за човешките права и тяхната защита.
Малките ученици от випуск втори клас с класни ръководители Стоянка Михова, Теменужка Михалева, Радка Кирова, Лидия Чонова, Дияна Иванова и Людмила Димова се запознаха с основните човешки права и отговорности. Гледаха презентация, подготвена специално за повода разбраха, че всеки има право на живот, образование, социална грижа. Оцветиха и коментираха картини, свързани със ситуации, в които някой има нужда от помощ. Осъзнаха, че всички са равни без значение различията по цвят на кожата, раса, пол, език и религия.
Шестокласниците учат и творят
Коледа е специално време от годината, когато всичко около нас сякаш блести с необикновена светлина. Празничният дух, изпълнил улиците, домовете и сърцата ни, носи усещане за магия, която събужда въображението и вдъхновява всеки от нас да мечтае и да твори. Тази коледната магия Никол Великова от 6. Г клас претвори в поезия.
НАЦИОНАЛЕН КАЛЕНДАР
180 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА
Петко ле, капитанине,
Петко ле, командирине,
Яла се, синко, остави,
От това пусто хайдушко…
Личността на Капитан Петко войвода събира накуп български добродетели на доосвобжденската епоха – любовта към онеправданите и пристрастеност към собствената народност, пословичната българска скромност и непримиримост с чуждото тегло и с кривдата въобще, жарката щедрост да раздаваш себе си на ближните си докрай, смелостта да говориш истината и да служиш на правдата, верността на сърцето към другар, несломимата честност, великодушието да прощаваш на враговете си, българското търпение, благодарение на което войводата преодолява всички удари, допуснати върху него от чужди и свои.
В памет на войводата хайдутин и революционер – гарибалдиец, капитан от Руската имперска армия, посветил живота си на освобождението на беломорските и родопските българи от турско робство и на обединението им с България, основател на първото Тракийско дружество в България, създадено в град Варна, е посветен материалът:
https://borisovanataliyanb.wixsite.com/kappetkovoyvoda
Любознателните могат да разгледат интересни артефакти, свързани с личността на великия българин в музеите във Варна, Смолян и Доганхисар (днес село Есими, Гърция), негови паметници в България и по света, къщите, в които е живял, да научат интересни факти за едноименния исторически сериал.
…докато има на света България, споменът за Капитан Петко войвода ще продължи да буди интерес и да вълнува въображението на всички българи.
Николай Хайтов
ПОКЛОН, ВОЙВОДО!
„МАГИЯТА НА КОЛЕДА“
Мили деца, уважаеми родители и учители,
Училищно настоятелство „Възраждане“, Художествен съвет и Училищен ученически съвет при ОУ „Добри Чинтулов“ – гр. Варна, Ви канят да участвате
на 18.12. 2024 г.
от 07.00 ч. до 17.00 ч.
в Коледен базар
„МАГИЯТА НА КОЛЕДА“
Ще очакваме Вашите произведения на изкуството и кулинарни изделия/опаковани в индивидуални опаковки/ в кабинета по готварство
на 17.12. 2024 г./вторник/ от 16.00 ч. до 19.00 ч.
на 18.12. 2024 г./сряда/ от 07.00 ч. до 14.00 ч.
Събраните средства ще се използват за подпомагане на организирането на спортен училищен празник и седмица на талантите, награден фонд за ученици с високи постижения в училище и за подпомагане пътувания на ученици, участници в национални олимпиади, състезания и конкурси.
Световен ден за борба със СПИН
За поредна година учениците от 7. клас участваха в Световния ден за борба със СПИН, за да повишат осведомеността и да дадат своя принос в борбата с тази пандемия.
Изложба, посветена на 1.12. – Световен ден за борба срещу СПИН
Изложба, посветена на 1.12. – Световен ден за борба срещу СПИН е експонирана на трети етаж в училището. Представени са проекти за плакати, които са израз на осъзнаване сериозността на глобално значими проблеми, какъвто е СПИН и пример за активна гражданска позиция от страна на седмокласниците. Творбите са създадени в часовете по изобразително изкуство от ученици от VII а, б, в клас под ръководството на ст. учител по изобразително изкуство Кремена Иванова.
Театрална магия
Насериозно и малко на смях
Учениците от групите за занимания по интереси „Да знаем повече“, „Езикова работилница“ и „Практическа граматика“ с ръководители Росица Русева и Борислава Димитрова – учители по български език и литература, имаха удоволствието да преживеят театралната магия с постановката „Насериозно и малко на смях“, която гостува специално за тях в училище. Актьорите Ростислава Каменова и Флория Сотиров, възпитаници на Театрално студио “Вълшебната завеса” с художествен ръководител и режисьор на постановката Димитър Ялнъзов, представиха забавни и в същото време трогателни ситуации и диалози, които провокираха както усмивки, така и размисъл за стойността на истинските човешки взаимоотношения и изборите, които правим в живота си.
Срещата със сценичното изкуство бе не само забавна, но и образователна, като разкри нови хоризонти пред учениците. Представлението „Насериозно и малко на смях“ доказа, че театърът може да бъде не само магическо преживяване и забавление, но и източник на мъдри уроци, предадени чрез силата на изкуството.
Това събитие е част от културната програма на групите за занимания по интереси „Да знаем повече“, „Езикова работилница“ и „Практическа граматика“, насочена към обогатяване на учебния процес чрез изкуство и забавление.
„Коледно вълшебство – на гости в I клас“
Учениците от випуск 4 клас подготвиха Коледни вълшебства за малките първокласници. С много радост и вдъхновение създадоха за тях коледни картички, книжки, танци и песни. В няколко дни учениците и техните класни ръководители посетиха първи клас и създадоха празнично настроение за своите малки приятели.
Малките първокласници също изненадаха своите по-големи приятели с картички и песни.
Четвърти „В“ клас – Първи „В“ клас
Четвърти „Г“ клас – Първи „А“ клас
„Коледна работилничка“
Малките и сръчни ръчички на първокласниците, заедно с батковците и какичките от 4 клас, изработиха коледни свещници, които ще предоставят на базара в нашето училище.
Четвърти „А“ клас – Първи „Г“ клас
В очакване на Коледната магия
С таланта на старши учител по Технологии и предприемачество Грета Кирова, училищното фоайе засия в Коледно настроение и пъстрота.
Изложба, вдъхновена от есента с творби на ученици от пети и от шести клас
Творби на петокласници и шестокласници са представени в есенна изложба и са подредени във фоайето на училището. Колажите и монотипиите са създадени в часовете по изобразително изкуство под ръководството на ст.учител по изобразително изкуство Кремена Иванова.
Творческа среща с художника
Веселин Чакъров –
пътешествие в света на изкуството
и литературата
https://rossitsaruseva.wixsite.com/art-drawing
Учениците от групите за занимания по интереси „Да знаем повече“ и „Езикова работилница“ с ръководител Росица Русева – старши учител по български език и литература, имаха възможността да се срещнат с художникa Веселин Чакъров, който стои зад впечатляващите илюстрации на книгата-игра „Запад“, комиксите Катана“, „Шино“, „Четвърт безкрайност“, както и на поредица от исторически комикси.
Гостът показа част от своите творби и разказа за процеса на създаване на образите, споделяйки как книгите и комиксите, които илюстрира, разказват истории чрез силата на визуалния език. Една от най-вълнуващите части на срещата беше представянето на оригиналните скици и рисунки, които художникът е използвал при работата си върху различни комикси. Учениците бяха впечатлени от детайлите, вложени във всяка една илюстрация. Продължавайки семейната традиция, младият художник Петър Чакъров представи своята манга книга „Кървави вериги“ и изкуството на японския стил на рисуване на комикси. Тази среща не само вдъхнови учениците да развиват своите умения, но им предостави възможност да научат повече за процеса на създаване на комикси и илюстрации за книги.
ИНТЕРАКТИВЕН УЧЕБЕН ПРОЕКТ ПО ЧОВЕКЪТ И ПРИРОДАТА
„Космос“
Випуск 5. клас
Ръководител: Мария Пъшева
Петокласниците, заинтригувани от необятността на космоса, се потопиха в мащабно изследователско пътешествие.
Чрез разнообразни проекти, свързани с първите космически полети, ракетите, спътниците, планетите и галактиките, те развиха своите знания по астрономия, умения за работа в екип, творчески способности и сътрудничество. С любопитство и ентусиазъм, учениците откриха любопитни факти, структурираха информация и представиха резултатите от своите изследвания.
Необятният Космос е тема, която се посреща с изключително голям интерес от петокласниците. Човекът винаги си е задавал въпроси за Космоса и е мечтаел да го опознае и покори.
Учениците от випуск 5. клас създадоха малки учебни проекти, свързани със следните тематични направления:
-
Първи космически изследвания
-
Ракети и совалки
-
Изкуствени спътници, станции и сонди
-
Вселена
-
Слънчевата система
-
Планетите от Слънчевата система
Учениците проявиха любознателност, креативност, творчество и изобретателност. Обогатиха знанията си по астрономия чрез откриване на любопитни факти, тематично структуриране, индивидуална и екипна работа.
Учениците от 3.А клас с класен ръководител Йоана Алексиева работиха върху тематични празнични предизвикателства в часовете по компютърно моделиране, които са свързани и с други учебни предмети – математиката и изобразителното изкуство.
Задачите могат да се изпълняват индивидуално и отборно и представляват голям интерес за учениците.
Музей на стъклото-гр.Белослав
випуск 3.клас
На 13.11.,14.11. и 20.11.2024г. учениците от трети клас с класни ръководители Йоана Алексиева, Искра Суванджиева, Незабравка Събева, Миглена Стоянова, Василка Христова и Галабена Мутафчиева посетиха Музея на стъклото в гр.Белослав и музей подводница“Слава“.
Третокласниците надблюдаваха с интерес демонстрацията на изработка на стъклени изделия,влязоха в „стъклена пещера“. Децата се почувстваха като творци и декорираха ръчно стъклени изделия,които взеха като спомен за посещението си.
Учениците от 5а, 5б и 5в клас се включиха в конкурса
Looking for Sundials 2024
на EAAE – Европейска асоциация за астрономическо образование.
Те намериха слънчев часовник, снимаха го и го проучиха по начина, описан в условията на проекта. Всички ученици получиха сертификат за участието си в конкурса.
Участието в конкурса бе финалната дейност от работата на учениците по проект „Да уловим сянката на времето – изработване на слънчев часовник“. В часовете по математика, с учител Таня Маринова, те обсъждаха как се измерва времето, проучиха историята на слънчевите часовници, запознаха се с различните видове и научиха интересни факти са слънчевите часовници в град Варна. Запознаха се със софтуер за проектиране на слънчев часовник. Изработиха свои слънчеви часовници, научиха се да ги ориентират правилно с компас и да измерват времето с тях.
Вярваме, че на тези снимки грее слънчевата усмивка на бъдещ астроном.
ДЕН НА ХРИСТИЯНСКОТО СЕМЕЙСТВО
Специална рецепта за щастлив дом написана второкласниците от 2 в, г, д класове с класни ръководители Р.Кирова, Л. Чонова и Д. Иванова повод деня на християнското семейство.
С много любов разказаха за своите семейства и ги нарисуваха.
ДЕН НА ХРИСТИЯНСКОТО СЕМЕЙСТВО
Семейството е храмът, който обединява хората. Пристан, подслон от житейски бури, завръщане към себе си, жива вода, извор на любов и подкрепа. Спомени и мечти. На 21 ноември православната църква отбелязва Въведение Богородично, а в българския народен календар той се определя за Ден на християнското семейство.
Стремежът на всички хора е да се развиват човешките добродетели и се запазят основните християнски ценности и традиции. Това е празник на вярата, любовта и семейната хармония – ценности, които са в основата на православното християнство. Те са основните съставки в рецептата за семейно щастие, която подготвиха за своите родители учениците от групата за занимания по интереси ,,Вълшебното будилниче“ при 2.Б клас.
Второкласниците изработиха и картички, с които показаха уважение към семейството си – най-доброто училище за християнските добродетели, на които векове се е крепял българският род. За създаването им отново използваха възможностите на изкуствения интелект. Подпомагани от своя класен ръководител Теменужка Михалева те зададоха точно описание на членовете на своите семейства и любимите им места за отдих и развлечение. Получените резултати бяха впечатляващи, тъй като всяко дете видя своето семейство на снимка, реализирана от изкуствен интелект.
Дейностите са част работата на училището по проект „Чинтуловци – Европейски умения и активно участие за чисто бъдеще“ по програма ,,Еразъм+“, КД1.
ДЕН НА ХРИСТИЯНСКОТО СЕМЕЙСТВО
По повод Деня на християнското семейство, Петя Петрова се включи на живо и прочете детската си история „Пръстенът на рода“. Учениците от 3.А клас с класен ръководител Йоана Алексиева слушаха и гледаха с интерес историята.
Честит ден на християнското семейство! Нека бъде благословено всяко семейство със здраве, мир и любов! Светъл празник!
ДЕН НА ХРИСТИЯНСКОТО СЕМЕЙСТВО
По случай празника Ден на християнското семейство учениците от 2.А и 2.Е клас с класни ръководители: Ст. Михова и Л. Димова участваха в занимателна беседа, водена от г-жа Ю. Христова – преподавател към ОДК ЦПЛР – Варна.
Учениците с голям интерес вземаха участие в събеседването и с много старание и любов изработиха изненадите за своите родители.
Успехи на нашите ученици в Кралската лига на олимпиадите Кингс
С гордост съобщаваме за постижения на учениците от нашето училище Антоан Атанасов от 3.клас, Виктор Бадинов от 4.клас и Даная Ганева от 7.клас в Кралска лига на олимпиадите Кингс! Те показаха своите знания и способности, като завоюваха два златни и един сребърен медал по английски език. Освен това, Даная Ганева блесна с изключителни умения и по роден език, спечелвайки златен медал по български език.
Тези успехи са доказателство за таланта, дисциплината и мотивацията на нашите ученици, както и за отдадеността на техните учители. Благодарим на всички за труда и вдъхновението, с които издигате името на нашето училище!
Поздравления на победителите! Нека продължаваме да покоряваме нови върхове заедно!
Общински ученически игри по волейбол за момичета V-VII клас
На 23.11.2024 г. се проведе финалния етап от Общинските ученически игри по волейбол за момичета V-VII клас, където отборът на ОУ “Добри Чинтулов” завоюва първото място.
С тази шампионска титла те придобиват правото да престават Варна в Областните ученически игри. Ръководители на отбора са старши учител по ФВС Мая Костадинова и Стоян Стоянов.
Шестокласници
усвояват финансови умения
чрез проект
на Варненския свободен университет
На 20 ноември 2024 г. учениците от 6. В клас с класен ръководител Росица Русева взеха активно участие в партньорска среща, организирана от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, като част по проект „Финансова грамотност за икономическо развитие на обществото“, насочен към повишаване на икономическата култура сред подрастващите. Проектът е съфинансиран от програма Еразъм+ на Европейския съюз. По време на събитието шестокласниците се запознаха с основни понятия като бюджет, валута и управление на спестяванията, както и с основните принципи на финансовото планиране, управление на личния бюджет и значението на спестяването. Чрез разнообразни интерактивни методи и симулационни игри те научиха как да вземат информирани решения. В хода на срещата учениците обмениха идеи и се включиха в дейности, демонстрирайки усвоените знания и умения.
Проектът „Финансова грамотност за икономическо развитие на обществото“ цели не само повишаване на индивидуалната финансова култура, но и създаване на устойчиви модели за икономическо развитие на обществото. Шестокласниците усвоиха нови знания и осъзнаха значението на финансовата грамотност като ключова стъпка за бъдещ успех. Инициативата на Варненския свободен университет е доказателство за значението на съвместната работа между образователните институции в подкрепа на бъдещите поколения.
Национална верига по детски волейбол “Малки великани”
На 19.11.2024 г. в залата на Първа езикова гимназия се проведе състезанието по детски волейбол за зона Варна, където ОУ”Добри Чинтулов” участва с два отбора. Първия отбор на училището преодоля всички противници в надпреварата и спечели купата на турнира, златните медали и ваучер за спортна екипировка на стойност 1000 лв. Ръководители на отборите са Мая Костадинова и Стоян Стоянов.
Конкурс на ЕААЕ „1st Contest: Astronomy in all Seasons: Seize the day, Seize the year“
България е активен член на ЕААЕ от създаването й. Българските учители и ученици участват във всички програми, проекти и конкурси на ЕААЕ.
На страниците на ЕААЕ всички български учители могат да изпращат за публикуване информция за свои проекти, наблюдения и дейности, свързани с обучението по астрономия. Една от тях е и ученичката от 4.в клас Александра Георгиева.
Тя се включи в конкурса
„1st Contest: Astronomy in all Seasons: Seize the day, Seize the year“
и получи своята грамота от European Association for Astronomy Education
„Посланието на есенния лист“
По инициатива
на Училищната комисия за безопасно движение по пътищата учениците от випуск трети клас с класни ръководители
Йоана Алексиева, Искра Суванджиева,
Незабравка Събева, Миглена Стоянова, Василка Христова и Галабена Мутафчиева се включиха
в ежегодната кампания на Съюза на българските автомобилисти, Българския Червен кръст и Министерството на вътрешните работи (пътна полиция при Главна дирекция „Национална полиция“ и ОДМВР)
„Посланието на есенния лист“.
Есенният лист е символично послание
за безопасно движение през предстоящия опасен зимен сезон,
за дисциплина и култура на пътя!
Есенният лист е красив знак за пъстротата на човешкия живот, който не бива да губим нелепо.
Фокусът на кампанията е насочен към вниманието на децата, учениците, водачите на МПС и на всички участници
в пътното движение,
върху необходимостта от засилване на бдителността
в есенно-зимните условия.
Затова третокласниците призовават
към спазване на правилата за движение по пътищата.
Те написаха своите послания и част от тях
поднесоха на родителите си,
като ги призоваха да бъдат внимателни
и отговорни по време на движение.
Призивите на учениците са:
„Внимавайте за деца на пътя!“
„Не карайте с превишена скорост!“
„Пазете децата!“
„Не преминавайте на червено!“
Занимания по интереси
Учениците от клуб за занимания по интереси „Любознайко“ от 3. В клас с класен ръководител Незабравка Събева с голямо желание изработиха апликации от красиви есенни листа и подредиха от тях изложба в училищното фоайе.
За да бъдат апликациите по-атрактивни и по-трайни, листата бяха събирани дълго време и грижливо почистени и изсушени. Есента си отива, но творбите на третокласниците ще запазят багрите ѝ в студените зимни дни.
Наградени участници в Ден на четенето
Випуск първи и втори клас
ДЕН НА ЧЕТЕНЕТО
ДЕН НА ЧЕТЕНЕТО
Участие в “Ден на четенето” взеха и най- малките ученици от 1.клас. Те слушаха приказки прочетени от по-големи ученици и от училищния библиотекар . Беше им поставена задача да нарисуват герои от произведението. Следващата седмица ще бъдат избрани най-добрите рисунки от всеки клас.Участие взеха и учениците от випуск втори клас.Те ще рисуват картини на мечтаната от тях професия и ще бъдат наградени.
ДЕН НА ЧЕТЕНЕТО
На 15.11.2024 г.,в Националния ден на четенето учениците от 3.А клас с класен ръководител Йоана Алексиева и учител по английски език Мариела Стоянова посрещнаха гости – г-жа Яница Чуканска – библиотекар в ОУ“Добри Чинтулов“ и по- големи ученици от 5.клас. Гостите четоха от басните на Лафонтен, а третокласниците слушаха с интерес. Учениците получиха и подарък книгоразделител, а малко след това и задачата да нарисуват своята мечтана професия. Божидар Петков, ученик от 3.А клас показа на гостите, че и по-малките ученици са много добри четци, като се включи в четенето на непознат текст без никакво притеснение.
ДЕН НА ЧЕТЕНЕТО
В нашата библиотека чествахме „Денят на четенето“
Благодарим на 4.А клас с класен ръководител Анелия Стойчева и г-жа Яница Чуканска за участието и представянето им в инициативата. Учениците се справиха с поставената задача – да нарисуват епизоди от приказката „Тримата братя и златната ябълка“. С тези рисунки направихме Камишибай театър (японски картинен театър).
Имаше състезание и решаване на задачи свързани с книги. Всички деца бяха наградени.
ДЕН НА ЧЕТЕНЕТО
На 15.11.2024г. в нашето училище се проведе куиз по повод Деня на четенето. В него участваха седем отбора от седми клас, които демонстрираха знания и любов към литературата.
Събитието бе организирано и ръководено от учителите Венета Атанасова-Георгиева и Мария Христова, които осигуриха увлекателна и честна надпревара.
Учениците показаха отлични литературни познания, а съревнованието премина с положителни емоции и състезателен дух. Завършихме с връчване на символични награди за най-добрите отбори.
Куизът доказа, че литературните състезания могат да бъдат както образователни, така и забавни, мотивирайки учениците да обогатяват своите знания.
Благодарим на всички участници за ентусиазма и приноса им!
Ден на толерантността
В седмицата на толерантността учениците от 3.А клас с класен ръководител Йоана Алексиева поговориха за важността от това да проявяват търпимост и разбиране към различията на другите, както и че при работата в екип са важни комуникацията и подкрепата.
На 16 ноември се отбелязва Международният ден на толерантността. Нека се стремим да бъдем повече толерантни – светът е шарен и точно затова е красив. Толерантността е съчувствие, сътрудничество, прошка, милост, търпеливост, уважение към човешкото достойнство, уважение към правата на другите, емпатия, приемане на другите такива, каквито са.
„Дискриминация? Не, благодаря, предпочитам толерантност!“
Ден на толерантността
Феноменът толерантност е толкова важен в съвременния свят, че на 16 ноември 1995 година ЮНЕСКО приема Декларация за принципите на толерантността.
„Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на всички форми на самоизява и способите за проява на човешката индивидуалност. За да има толерантност – трябва да има знания, откритост, общуване и свобода на мисълта, съвестта и убежденията“.
Година по-късно Общото събрание на ООН предлага всяка година на 16 ноември да се отбелязва Международният ден на толерантността.
Човешката толерантност и милосърдие не са модна линия. Това е ежедневна борба с предразсъдъци и заблуди за зачитане идентичността на различния, за едно нестихващо уважение към правото на другия да бъде себе си. Особено важно е и хората, като част от това общество, да осъзнаят, че са отговорни за гарантирането и прилагането на това право.
Малките ученици от втори клас с класни ръководители Стоянка Михова, Радка Кирова, Лидия Чонова, Дияна Иванова и Людмила Димова също показаха по своя детски искрен и неподправен начин,
че разбират толерантността и се стараят всеки ден да са такива с всички, които ги заобикалят. Научиха повече за този международен ден като гледаха презентация и разговаряха за различните хора.
Учим се да сме добри и да живеем заедно в този свят на многообразие!
БЪДЕЩЕ ЗА УСПЕШНО УЧИЛИЩЕ
На 13 ноември в ОУ „Отец Паисий“ – гр. Варна се проведе кръгла маса на тема „Бъдеще за успешно училище“ с представители на педагогически специалисти от ОУ,, Ангел Кънчев“, ОУ,, Добри Чинтулов“, ОУ „Д. Войников“ – Каменар, ОУ „Св. Иван Рилски“, СУ ,,Елин Пелин“, ВМГ „Св. Н. Чудотворец“ и ПГГСД „Н. Хайтов“, които работят по програма ,,Еразъм+“. Нашето училище беше представено от Теменужка Михалева – старши учител в начален етап и Филип Александров – учител по английски език.
Целта на събитието бе да се популяризира опита и знанията, натрупани от участието в международни обучения, както и да се споделят добри практики, които могат да бъдат приложени и мултиплицирани в други училища. Обсъдиха се идеи и подходи, които допринасят за създаването на дигитално, екологично и приобщаващо училище, насърчавайки успешното бъдеще на образованието у нас.
ПРИКАЗКА ЗА ТОЛЕРАНТНОСТТА
Във връзка с международния ден на толерантността и работата по проект ,,Чинтуловци – Европейски умения и активно участие за чисто бъдеще“ по програма ,,Еразъм+“, КД1 учениците от групата за занимания по интереси ,,Вълшебното будилниче“ при 2.Б клас съчиниха ,, Приказка за толерантността “. Чрез нея показват, че вече знаят какво означава да си толерантен. Милосърдието, добродушието, състраданието, уважението, приятелството и търпението са качествата, които всеки трябва да притежава, за да бъде толерантен. С помощта на своя класен ръководител Теменужка Михалева направиха подходящи илюстрации към приказката, използвайки изкуствен интелект. Възможностите, които предоставя той за създаване на картинки по собствен дизайн и изисквания стимулира и амбицира второкласниците да развихрят въображението си и да търсят нови възможности за неговото използване и прилагане.
https://youtu.be/U_o-ne9nCcs
ДЕН НА ЧЕТЕНЕТО
Учениците от 7В клас с ръководител Мария Христова отбелязаха Деня на четенето като посетиха малките първокласници от 1 Е клас с класен ръководител Александра Константинова . Прочетоха им приказките „Котаракът в чизми “ и „Търсенето на Немо“ на английски език и след това им преразказаха на български език.
Малките ученици с голям интерес слушаха приказките и задаваха въпроси на седмокласниците .
Обещаха ,че когато се научат да четат като тях и те ще им прочетат любимите си приказки.
В очакване на Коледа
Работилница за стъклени коледни играчки
https://rossitsaruseva.wixsite.com/christmas-toys
Учениците от групите за занимания по интереси „Да знаем повече“ и „Езикова работилница“ с ръководител Росица Русева – старши учител по български език и литература, участваха в работилница за стъклени коледни играчки Bul Art Glass, която гостува в училище специално за тях. Те наблюдаваха как майсторът на стъкло нагрява и оформя стъклото, докато не придобие желаната форма. След демонстрацията децата се включиха в творческия процес, като имаха възможност да избират да рисуват върху различни стъклени форми – гъбка, човече или коледна топка. Тази творческа и забавна дейност позволи на шестокласниците не само да научат повече за изкуството на издухването на стъкло, напомняйки им за силата на творчеството, търпението и магията на празничния сезон, но и да създадат свои уникални украси, които да прибавят към празничната атмосфера вкъщи.
„Приказен свят“
Всяка приказка носи своето магическо послание. Помага на децата да развиват въображението си, да научат нови неща и да се чувстват щастливи.
Малките първокласници илюстрираха приказките, които слушаха и разказаха.
Тези дейности са свързани с класния проект “ Приказен свят“.
Игровизация в обучението
Движение на градивните частици. Топлинни явления.
Випуск 5. Клас
Ръководител: Мария Пъшева
Игровизацията е процес на използване на игрови елементи в неигрови контекст. Тя има много предимства пред традиционните подходи за обучение, включително:
– Повишаване нивата на мотивация на обучаемите;
– Подобряване на запаметяването и запазването на знания за по-дълъг период;
– По-добро ангажиране на обучаемите чрез социални механизми като значки, точки или класации;
Игровизацията може да бъде полезна, защото чрез игрите се създават умения за цял живот, като решаване на проблеми, критично мислене, социално съзнание и сътрудничество. Игрите също така мотивират хората, повишават интереса към определени предмети, намаляват степента на отпадане сред учащите, подобряват оценките и подобряват когнитивните им способности.
Преговорът по темата „Движение на градивните частици. Топлинни явления“ се превърна в истинско състезание! Учениците бяха разделени на отбори и се бориха за победата. Всеки верен отговор носеше точка, докато грешните водиха до загуба. Тази динамична форма на преговор не само помогна на учениците да затвърдят знанията си, но и разви у тях чувството за отговорност към отбора и желание за победа.
Измерване с мултицет
Випуск 7. Клас
Ръководител: Мария Пъшева
Седмокласниците направиха важна стъпка в изучаването на електричеството. С помощта на мултицет всеки ученик имаше възможността да измери напрежението на различни видове батерии. Освен това, учениците провериха дали различни крушки с нажежаема жичка са изправни.
Чрез този експеримент седмокласниците усвоиха следните ценни умения и знания:
– Практическо значение на теоретичните знания – учениците имат възможността да видят как теоретичните знания, които изучават в учебниците се прилагат в реални ситуации;
– Развитие на експериментални умения – работа с мултицет и провеждане на измервания и анализиране на резултати;
– Повишаване на логическото мислене;
– Развиване на умения за работа в екип;
– Разпалване на интереса към науката.
Световен ден на анимацията
С голям интерес и ентусиазъм учениците от випуск втори клас с класни ръководители Теменужка Михалева, Радка Кирова, Лидия Чонова, Дияна Иванова и Людмила Димова участваха в проведеното в училище художествено ателие, ръководено от г- н Веселин Чакъров, който е притежател на много награди, като последната е Международна награда за България на ESFS на Еврокон 2024, Ротердам, Нидерландия в категория “Най-добър комикс или графична новела“.
В три последователни дни, децата нарисуваха своите любими анимационни герои на текстилни несесери със специални материали, под вещото ръководство на художниците -Веселин Чакъров, Цветанка Симеонова, Росица Станева и Петър Чакъров. По време на занятията второкласниците истински се забавляваха.
Инициативата беше посветена на Световния ден на анимацията, който се отбелязва от 2002 година в чест на първата публична прожекция на анимационен филм, който най-много се доближава до познатите днес. Това се случва през далечната 1892 г. и е дело на френския художник и фотограф Шарл- Емил Рейно, който се счита за един от създателите на анимацията, а самата продукция носи името „Светлинни пантомими“.
580 ГОДИНИ ОТ БИТКАТА НА НАРОДИТЕ ПРИ ВАРНА
Борбата бе на живот и смърт. Жестока и неумолима. Решаваше се да бъде или да не бъде една от двете враждуващи сили — за векове. Може би дните на престарялата Византия бяха завършени и нови времена чукаха на портите. Един свят свършваше и почваше друг…
Младият крал се носеше като вихър, следван от храбрите си гвардейци, към най-гъстото ядро на еничарите, към чадъра на султана, който стоеше невъзмутим срещу връхлитащата желязна буря. Стиснал под лява мишница дълго копие, размахващ с десница сабята на Ягелоновци, Владислав косеше всичко пред себе си. Кралското ядро сломи, разби султанската отбрана, разруши насипа, помете първата, втората, третата редица еничари. Екливо кънтеше земята от тропота на конете, потъмня въздухът от безбройните стрели, развени като плява от вятъра. Бялото перо на кралския шлем се вееше в стихията на щурма, плащът трептеше като криле връз плещите на младежа. Мурад гледаше безстрастно смъртта, която идеше насреща му. Още миг. „Аз съм синът на Ягело, победителят при Грюневалд! — искряха очите на младежа. — Ще видите, че не съм недостоен за това име!“
Страшната битка трая до вечерта…
Беше 10 ноември 1444 година…
Из Седмият грях, 1444 година, Фани Попова Мутафова
На 10 ноември 1444 г. край Варна се състои тежка и решителна битка между кръстоносната войска, водена от полско-унгарския крал Владислав III Ягело и трансилванския войвода Янош Хуняди, от една страна, и османската войска – от друга. Кръстоносният поход е опит на католическа Европа да изтласка османците от Балканския полуостров. Към християнската коалиция се включват поляци, унгарци, чехи, украинци, румънци, хървати, българи. Войската на султан Мурад II, три пъти превъзхождаща по численост християнската, побеждава в кръвопролитната битка и слага край на последния кръстоносен поход. В битката загива и едва двадесетгодишният крал Владислав III, наречен по-късно Варненчик. Надеждата за освобождение на християнските народи на Балканите е попарена и техните държави изчезват за векове от политическата карта, като остават под властта на ислямската Османска империя.
580 годишнината от паметната битка на народите при Варна бе отбелязана в Актовата зала на ОУ Д. Чинтулов с Ученическия съвет под ръководството на Стоян Стоянов, ученици от випуск 6. и 7. клас и Наталия Борисова, старши учител по история и цивилизации, чрез авторски ресурс в Liveworksheets, интерактивен / жив работен лист/.
Всички, които искат да научат повече за героите и съдбовната битка при Варна от 10.11.1444 г., могат да разгледат живия / интерактивен работен лист:
https://www.liveworksheets.com/w/bg/istoriya-i-civilizacii/1599531#
Ресурсът съдържа:
-
Документално видео;
-
Информация за Владислав III Ягело Варненчик, за Враненската бика и за Янош Хуняди;
-
-
-
Виртуална разходка в Парк – музей на бойната дружба Владислав Варненчик – Мавзолей, Постоянна експозиция, обектите в парка;
-
Символичните погребения на Владислав Варненчик (3D модел на гробницата в катедралата на замъка Вавел, Краков; План на катедралата с местнахождението на гробницата; символичното погребение в Парк – музей на бойната дружба Владислав Варненчик – Варна);
-
Виртуака разходка в Гробницата на незнайния войн, Варшава;
-
-
ИНОВАТИВЕН ПРОЕКТ – ПЕСНИТЕ НА ДОБРИ ЧИНТУЛОВ
Днес учениците от випуск 4 клас дариха на Директора на ОУ „Добри Чинтулов“ проф. дпн Веселин Михалев
своята книжка с преписи на стиховете на Добри Чинтулов. Иновативен проект – създаден по идея на Елица Дамянова – 4в клас, с класен ръководител гл. учител Елизабет Влаева.
Екипната работа на ученици и учители в четвърти клас бе свързана с Патронния празник на училището и Деня на народните будители.
Тази книжка съдържа преписи на стихове и песни на поета, както и QR код за всяко негово произведение.
Книгата вече заема своето достойно място при книгите с творчеството и за живота на Добри Чинтулов в Историята на нашето училище.
Цялата книжка може да разгледате тук.
„БЪЛГАРСКИТЕ ПРИКАЗКИ – ИЗВОР НА МЪДРОСТ И ДОБРОТА“
Отлично представяне на учениците от 2.Б клас в организирания от Сдружение „Дай,
бабо, огънче!“ – гр. Перник и НЧ „П К Яворов“1926 – с. Мещица; Общ. Перник
Национален конкурс за рисунка „Българските приказки – извор на мъдрост и доброта“.
На второкласниците бе присъдена грамота, а на класния им ръководител Теменужка
Михалева благодарствено писмо.
НАЦИОНАЛЕН КАЛЕНДАР
190 години от рождението на Любен Каравелов
…Каравелов е такъв ум, който не търпи лъжа и противоречие…
Васил Левски
На 7.11. се навършват 190 години от рождението на Любен Каравелов – личност, чийто житейски, творчески и идеен път трудно може да бъде обхванат в цялост. Той е едновременно поет, енциклопедист, революционер и журналист, с важна роля в Освобождението на България от османска власт и един от най-ярките представители на доосвобожденската ни интелигенция. Любен Каравелов е брат на влиятелния следосвобожденски политик Петко Каравелов, министър – председател на България при обявяването на Съединението на Княжество България с Източна Румелия през 1885 г.
Любен Каравелов е един от четиримата идеолози на българската свобода, редом с Георги Раковски, Васил Левски и Христо Ботев. Пръв легитимен председател на БРЦК, автор на първите комитетски програми, редактор и издател на най-революционния по онова време български вестник („Свобода“), една от най-колоритните фигури в българската история – това са само част от лицата, с които Любен Каравелов ще остане в паметта и на съвременниците си, и на бъдните поколения. С поезията и публицистиката си, с революционната си дейност и с примера на неповторимите си герои от повестите и разказите, той чертае нови, непознати за българина хоризонти, бичува неправдата и лъжата, предизвиква гнева, подтиква към действия, към борба, към саможертва.
Съдбата определи Каравелов да бъде сред водачите на българите през последното, най-динамично, най-бляскаво и най-драматично десетилетие от Българското възраждане.
През тази година се навършват и 155 години от създаването на БРЦК и от излизането за първи път на в-к „Свобода“ под редакцията на Любен Каравелов. По-късно негов пръв помощник става Христо Ботев (1872 – 1873), а вестникът се превръща в орган на БРЦК.
Спомен от лятото – Копривщица 2024 г.
https://borisovanataliyanb.wixsite.com/lkaravelov19
/научете повече за Любен Каравелов и се пренесете в родната му къща в Копривщица със седмокласниците/
Лятото на 2024 г. учениците от випуск 7. клас под ръководството на Д. Димитрова, Б. Димитрова, А. Ангелова и Н. Борисова посетиха родния град на Любен Каравелов – Копривщица. В дома му прозвучаха безсмъртните произведения: „Хубава си, моя горо“, „Отечество любезно“ и др. Учениците се докоснаха до ценни артефакти – печетарската преса на в-к „Свобода“, писалището на писателя, лични вещи, оригинали на литературни произведения.
Екскурзия с учебна цел до Провадия
На 26.10.2024 г. с учениците от 6.А, 6.Б, 6.Г и 6.Д клас с ръководители: Инджисел Мехмед, Мария Иванова, Галина Николова, Кремена Иванова и Ангелина Ангелова се проведе екскурзия с учебна цел до гр. Провадия.
Участниците имаха възможност да разгледат най-стария солодобивен и градски център в Европа (5600 – 4350 г. пр. Хр.) – Провадия-Солницата. Той заема площ от около 200 дка. Възникването и развитието му е свързано с Мировското солно находище, върху което се намира. Изваряването на разсол в керамични съдове е най-ранният регистриран в Европа случай на тази технология за получаване на сол, а Провадия-Солницата е най-древният солодобивен център на стария континент. В зоната на солодобивния център са установени четири съоръжения за изпаряване на сол, датиращи към късния неолит (5200-4200 г. пр. Хр.).
Шестокласниците посетиха Исторически музей в гр. Провадия. В музея учениците видяха предмети от културно-историческото наследство на Провадийския край и оръжейни експонати от Освободителната война. Музейната експозиция представя артефакти от праисторическата селищна могила – Солницата и информация със снимков материал за крепостта Овеч, един от символите на духовността на българите през Второто българско царство.
29.10.2024г
На 29.10.2024г. се извърши награждаване на учениците взели участие в конкурса на тема “Будители народни“.
Литературно творчество-разказ,есе, стихотворение, приказка.
Рисунка и картичка
Също така бяха наградени и участвалите ученици в спортните дейности:
Турнир по футбол и волейбол- IV-VII клас
Щафетна обиколка на училището V-VII клас
Нека помним светлината и мъдростта на първите български будители!
Да носим в себе си пламъка на свободата и родолюбието, силната вяра и непреклонния български дух!
Училищен ученически съвет – ОУ „Добри Чинтулов“, Варна
Знаете ли, че…
В морската градина на нашия град се намира Алея „Паметни за България места“. Тя е открита на 1 ноември 2001 г. по инициатива на Община Варна. В алеята са разположени мраморни плочи с поставена под тях пръст от паметни за историята ни места, както и от родните места на видни български личности.
Първите участници в тази инициатива са и ученици, учители от ОУ „Добри Чинтулов“, които са заели призови места в общинския конкурс „Моята България“ за литературно творчество. В организираната от Община Варна екскурзия, учениците събират пръст от символни за националната ни памет места: връх Шипка, Карлово, Калофер, Дряновски манастир, Плиска, Велики Преслав, Велико Търново, Сопот, Свищов, Русе… Сред тях е и родната къща на Добри Чинтулов в Сливен.
Същите ученици присъстват и на официалното откриване на Алеята, където поставят събраната пръст и тържествено отбелязват Деня на народните будители.
На 1 ноември празнува училищната общност на ОУ „Добри Чинтулов“.
Ден за признание пред патрона на нашето родно училище – възрожденеца Добри Чинтулов – учител, поет, музикант и велик българин! Ден за преклонение пред величавия български дух и героичните дела на народните будители!
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!
Училищен ученически съвет
30 октомври – Патронен празник
ОУ „Добри Чинтулов“
В навечерието на 1 ноември, Ден на народните будители, ученици, учители и родители от ОУ „Добри Чинтулов“ по традиция тържествено отбелязаха Патронния празник на училището.
С възрожденски стихове и песни в концерта участваха ученици под ръководството на педагогическите специалисти Борислава Димитрова и Радослав Цветанов. Със своите танцови изпълнения се включиха мажоретен състав с ръководител Мая Костадинова и танцова група „Перун“ с ръководител Станислав Атанасов.
Гости на училищния празник бяха представители на РУО гр. Варна, Дирекция „Образование и младежки дейности“ Община Варна, Район Младост и председатели на Обществен съвет и Училищно настоятелство.
В празничното си слово проф. дпн Веселин Михалев поздрави цялата училищна общност с празника и отбеляза, че всеки българин трябва да се гордее с делата на народните будители и да носи с достойнство чинтуловския плам в сърцето си.
Тържественият концерт завърши с поднасяне на цветя пред училищния барелеф на Добри Чинтулов и с традиционно българско хоро.
Още снимки от празничния ден може да видите в Галерия.
Видео от празничния ден – https://www.youtube.com/watch?v=Mw3oPcxJmCk&t=4s
Нашите будители
Денят на народните будители ни напомня за важността на просветата, културата и духа на будителите, които са оставили траен отпечатък в българската култура. По случай празника на българската духовност и патронния празник на училището ръководителите Росица Русева – старши учител по български език и литература, и Теменужка Михалева – старши учител в начален етап, наградиха ученици от групите за занимания по интереси „Езикова работилница“ и „Вълшебното будилниче“, които се отличиха с талант и трудолюбие в различни творчески области, показвайки какво значи истински български дух и вдъхновение:
-
Ивена Хараламбиева, VI В клас – за таланта ѝ да създава вдъхновяващи пиеси, които обогатяват училищните събития.
-
Габриела Костадинова, VI В клас – за музикалния ѝ талант и прекрасните изпълнения на песни, които внасят празничност в училищния живот.
-
Даяна Момчилова, VI В клас – за красивите танци, които показват нейната отдаденост и любов към изкуството на движението.
-
Михаил Ованезов, II Б клас, и Николай Попов, VI В клас – за артистичността и впечатляващото рецитиране на стихотворения, с които успяват да оживят думите и да предадат емоцията и посланията на поетичното слово.
Поздравления за всички тях, които с творчество и усърдие показват истинска будителска мисия в съвремието ни, които ни вдъхновяват и ни карат да се гордеем с младите български будители!
Честит Ден на народните будители!
Заповед
№ УД-07-257/23.10. 2024
На основание на чл. 105, ал. 4 от ЗПУО, във връзка с решение на педагогическия съвет с протокол №14/05.09.2024 г.
1. 30.10.2024 г. /сряда/ за бъде неучебен, но присъствен ден за всички ученици, педагогически специалисти и непедагогически персонал.
2. На 30.10.2024 г. от 10:00 ч. ще се проведе тържествено честване на патрона на училището – Добри Чинтулов по утвърдена програма.
3. Всички ученици да се явят в училище в 9:45 ч. с ученическа униформа.
На този ден през 1996 г. е подписан Стратегическият план за действие за възстановяване и опазване на Черно море, с който правителствата на България, Турция, Грузия, Румъния, Русия и Украйна приемат, че замърсяването на общото ни море създава рискове за всички.
Планът е свързан с Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване (т. нар. Букурещка Конвенция) подписана през 1992 г. от шестте черноморски държави.
Международният ден на Черно море обръща общественото внимание към проблемите на басейна и начините за неговото опазване като една от най-уязвимите морски екосистеми в света. Необходимо е да бъдат съхранени неговата жизненост и ресурси от интензивните човешки дейности.
Малките ученици от втори клас с класни ръководители Стоянка Михова, Теменужка Михалева, Радка Кирова, Лидия Чонова, Дияна Иванова и Людмила Димова също решиха да покажат съпричастност и да се включат в тази кауза.
По детски искрено споделиха, че харесват и обичат много морето. Разказаха с вълнение за изживени прекрасни моменти през лятото на черноморския бряг. Нарисуваха красиви рисунки и обещаха, че няма да замърсяват плажната ивица и морските води, за да се съхрани живота там.
МЕЧТИ В БУТИЛКА
Учениците от групата за занимания по интереси ,,Вълшебното будилниче“ при 2.Б клас с ръководител Теменужка Михалева споделиха своите най – съкровени мечти в писма, които пуснаха с бутилка в Белославското езеро по време на екскурзията им до град Белослав.
Очакването, че желанията им ще стигнат бързо до водите на Черно море и скоро ще се сбъднат внесе допълнителна емоция по време на екскурзията.
Като част от дейностите, свързани с отбелязването на Международния ден на Черно море бе и подреждането на пъзел, изобразяващ неговата карта.
„Мечти в бутилка“ е не само красива метафора, която представя идеята за запазване на лични мисли, чувства и желания, а и израз на надежда и копнеж за по-добро и екологично чисто бъдеще. Мечтата за свят без замърсяване, в който природата процъфтява и ресурсите се използват отговорно все повече стимулира второкласниците да опазват и не замърсяват заобикалящата ги действителност.
Дейностите са част работата на училището по проект ,,Чинтуловци – Европейски умения и активно участие за чисто бъдеще“ по програма ,,Еразъм+“, КД1.
ОПОЗНАВАМЕ РОДНИЯ КРАЙ
С много емоции и ентусиазъм премина екскурзията до гр. Белослав на учениците от втори клас под ръководството на класните им ръководители Стоянка Михова, Теменужка Михалева, Радка Кирова, Лидия Чонова, Дияна Петрова, Людмила Герчева и учителите Александра Константинова, Веселина Куртева и Ангелина Ангелова.
Във връзка с изучените теми по родинознание ,,Моето селище“ и ,,Забележителностите на България“ и предстоящите: ,,Хората имат различни професии“ и ,,Транспортни средства в селищата“ второкласниците посетиха ИНХОМ ,,Белославско стъкло“ и влязоха в истинска подводница – единственият по рода си музей-подводница ,,Слава“.
Наблюдаваха демонстрация, при която изкусни майстори превърнаха къс огнена стъклена маса в изящен лебед и игрива рибка.
Надникнаха в „стъклената пещера“,прекосиха „стъклената река“, разгледаха грижливо събраната и подредена история на производството през годините.
Вложиха творчество и старание в ателието за декорация на собствени изделия от стъкло.
Приобщаваме, споделяме, успяваме, всички заедно!
По повод 1 ноември – Денят на народните будители, учениците от 3.А клас гостуваха на класа на обичаната за тях г-жа Александра Константинова – 1.Е клас. Третокласниците зарадваха малките първолаци с картичка и ги поздравиха с песни и стихове!
Изложба на участниците и наградените в конкурса за
рисунка и картичка на тема
„Будители народни“
Учениците от втори и трети клас с огромно старание направиха преписи на стихотворенията на Добри Чинтулов и ги подредиха в табло.
Във връзка с проведените дейности, свързани с 1 ноември – Ден на народните будители и патронен празник на ОУ „Добри Чинтулов“, в училищното фоайе бе представена изложба посветена на творчеството на Добри Чинтулов.
Екипът от класни ръководители на първи клас споделя успеха на първокласниците! Радост голяма – написаха първата думичка – мама! С благодарност и обич я подариха на мама. Браво! На добър час! Успехът е с вас!
Хлябът наш…
https://rossitsaruseva.wixsite.com/bread
Учениците от групите за занимания по интереси „Да знаем повече“ и „Езикова работилница“ с ръководител Росица Русева – старши учител по български език и литература, отбелязаха Международния ден на хляба в Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“. Под ръководството на Юлия Христова – учител по православни християнски ценности и традиции в ЦПЛР – Общински детски комплекс, децата омесиха първия си хляб с многозърнесто брашно. Научиха за ролята на маята в процеса на ферментация и как тя помага на тестото да втаса и да стане пухкаво. Запознаха се с църковните печати, които се поставят върху евхаристийния хляб и тяхното значение, както и защо в молитвата „Отче наш“ се споменава хлябът.
Процесът на месене се превърна в урок по търпение, творчество и уважение към традициите, предавани от поколение на поколение. Учениците разбраха, че месенето на хляб не е просто задача, а духовно преживяване, което свързва хората чрез храна и традиция. Посещението завърши с дегустация на приготвения хляб и споделяне на впечатления, а децата се върнаха вкъщи не само с прясно изпечени хлебчета, но и с нови знания за историята и културата на българския народ.
Първи ноември е един специален ден за нас българите. За много други народи е просто дата в календара, но за нас той е Денят на народните будители . Този ден е посветен на делото на книжовниците, просветителите и борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
Знайни и незнайни войни
на будителския фронт,
днес делата ви достойни
слави нашият народ!
Умовете и душите
знанието да огрей.
Безпросветността рушите,
че напредък няма с ней.
Пълен пътят е с несрети,
ала с неугасващ плам –
не унивайте, будете!
Днес поклон и слава вам!
В тържествен час на класа четвъртокласниците под ръководството на класните ръководители Анелия Стойчева, Даниела Пармаксъзова, Елизабет Влаева, Даниела Пигова, Светлана Боянова и Антоанета Димова посетиха най-малките чинтуловци от 1 клас, с учители ЦДО Светлана Караджова, Александра Благоева, Дияна Маринова, Татяна Димова, Зара Феттова, Василка Чакърова, които за първи път ще празнуват Деня на народните будители .
Разказаха им за народните будители, за патрона на училището Добри Чинтулов и заедно пяха патриотични и чинтулови песни. Четвъртокласниците подариха на малките ученици картички , които бяха изработили с образите на народните будители, материали свързани с живота и делото на Добри Чинтулов, а малките им сръчни ръчички бяха направили за четвъртокласниците книгоразделители.
Малките първокласници посрещнаха своите гости със стихотворения и песни, които бяха подготвили.
Учениците от випуск четвърти клас подготвиха за патронния празник на училището табло посветено на Добри Чинутлов. С много старание преписаха негови стихове и песни, които поместиха в книжка, която ще дарят на своето училище.
Създадоха QR код, който препраща към виртуална разходка в къщата на Добри Чинтулов в Сливен, както и QR кодове към всяко едно от произведенията на поета.
Инициативата е част от дейностите на училището във връзка с проект ,,Чинтуловци – Европейски умения и активно участие за чисто бъдеще“ по програма ,,Еразъм+“, КД1.
“О, будители народни,
цял низ светли имена,
чисти, сяйни благородни,
вий сте наш`те знамена
нам за вечни времена…
В навечерието сме на един от най-духовните празници в нашия календар – 1. ноември – Денят на народните будители, който е наш патронен празник.
В този ден отдаваме почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
Поредицата от инициативи посветени на патронния празник второкласниците започнаха с препис на стихотворения на Добри Чинтулов. Те с огромно старание преписваха откъси от произведенията на патрона на своето училище и ги подредиха в специално подготвен кът.
Учениците проведоха и тържествен час на класа посветен на Добри Чинтулов.
С тези родолюбиви инициативи малките ученици се докоснаха до творчеството и делото на Добри Чинтулов и останаха вдъхновени от неговата любов към родината.
…първата наша грижа е да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, за да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейност и творчество. Нашата младеж трябва да знае, че животът само тогава е ценен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното, а това е вложено в образите и творенията на всички ония наши дейци, които будиха нашия народ в дните на неговото робство, които го водиха към просвета и национална свобода през епохата на Възраждането и които му създадоха вечни културни ценности през неговия свободен живот…
Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение 1920 – 1923 г.
В навечерието сме на един самобитен български празник, поставил началото си от 1922 г. по инициатива на бележития просветен министър, родолюбец и реформатор Стоян Омарчевски. Денят на народните будители е празник на духовния и интелектуален потенциал на нацията, от който черпим сили и вдъхновение, изпитваме чувства на национална гордост и откриваме достойни образи за подражание. 1 ноември, Денят на св. Иван Рилски Чудотворец, небесният покровител на България, е определен за празник на българските будители, ден за отдаване на почит към паметта на големите българи, далечни и близки строители на съвременна България.
В този ден отдаваме почит на делото на книжовници, просветители, борци за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. На този ден се прекланяме пред патрона на нашето училище, Добри Чинтулов – заслужил учител, забележителен педагог, общественик и борец за църковна независимост, вдъхновен бунтовен поет и родоначалник на новата българска поезия.
Какво знаем за Добри Чинтулов?
Познаваме ли народните будители на България?
Едно предизвикателство от мен към всички ученици, родители, граждани: сканирайте QR кодовете – научете повече и проверете знанията си!
Първият ресурс има информативен характер, може да се връщате към него, за да отговорите на въпросите в останалите! Не се страхувайте да допускате грешки и да започвате отначало! Съревновавайте се с приятели, играйте по групи!
Ще научите повече и ще се обогатите!
https://www.liveworksheets.com/w/bg/chas-na-klasa/427033
Ресурсът съдържа:
-
Видео, свързано с историята на празника и виртуална разходка в къщата на Д. Чинтулов;
-
Виртуална разходка в къщи музеи на бележити народни будители;
-
Химн на народните будители; Чинтулови песни.
Познавам ли портретите на бележити народни будители ?
/кликнете върху червените пинчета,
за да изберете вярното име към съответния портрет/
https://learningapps.org/display?v=prx3uoh4k20
Какво знам за патрона на моето училище ?
/разиграйте го с приятел: от единия телефон отворете въпросите, от другия – музиката на популярното телевизионно предаване „Стани богат“/
https://learningapps.org/display?v=piax5p1at24
Обичате ли да играете на бесеница?
/при грешна буква пада листенце от цветето/
https://learningapps.org/display?v=pcrffrjn324
Групирайте народните будители:
/повечето от народните будители имат участие в трите направления на Българското възраждане.
Свържете ги според основната им заслуга, повод да потърсите и научите повече за тях.
Например Христо Ботев е борец за свобода, но е поет и учител
https://learningapps.org/display?v=pnchcz48k19
Будителски въпроси
/следвайте стрелката долу вдясно за нов въпрос/
https://learningapps.org/display?v=pngm9gdtt24
Наталия Борисова, старши учител по история и цивилизации
Международният ден на Черно море 31 октомври 2024 г.
Отбелязва двайсет и осмата годишнина от подписването на Стратегическия план за Черно море. Той е символ на надеждата за по-добро бъдеще за повече от 16 милиона души от шест държави, населяващи крайбрежието му.
На този ден през 1996 г. е подписан Стратегическият план за действие за възстановяване и опазване на Черно море, с който правителствата на България, Турция, Грузия, Румъния, Русия и Украйна приемат, че замърсяването на общото ни море създава рискове за всички. Планът е свързан с Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване (т. нар. Букурещка Конвенция) подписана през 1992 г. от шестте черноморски държави.
“Най-сериозна заплаха за екосистемата на Черно море са замърсяването, свръхуловът на риба и неустойчивото развитие на крайбрежието. ”
Помогнете на Черно море сега!
На 16., 17. И 18.10 четвъртокласници с класни ръководители Анелия Стойчева, Даниела Пармаксъзова, Елизабет Влаева, Даниела Пигова, Светлана Боянова и Антоанета Димова посетиха варненския Аквариум.
От екскурзовода учениците научиха, че Черно море е сравнително “младо” – преди около 8 000 години е било сладководно езеро. То е близо два пъти по-малко солено от Световния океан – в 1 литър повърхностна черноморска вода се съдържат средно около 17 грама соли, а в 1 литър океанска – средно 35 грама. Териториалното море (12-милната зона) на България по протежение на 378-километровата граница е с площ 6360 кв. км.
Четвъртокласниците разгледаха трите зали в Аквариума, в които са изложени растителни и животински обитатели на нашето море. Времето там измина неусетно.
На сбогуване учениците обещаха: Всеки път, когато отида на плаж, ще вземам със себе си всички свои отпадъци и поне още един, който не е оставен от мене.
Във връзка с Международния ден на Черно море, учениците от випуск 4 клас подготвиха изложба и свои проекти по темата.
15 октомври – Световен ден на миенето на ръцете
За да сме здрави, с усмивка на лице, е важно да поддържаме чисти нашите ръце! С това послание първокласниците от 1.А, 1.Б, 1.В, 1.Г, 1.Д, 1.Е клас с класни ръководители Х. Ковачева, Г. Сертер, А. Колева, С. Крумова, В. Куртева, А. Константинова отбелязват 15 октомври – Световен ден на миенето на ръцете. Утвърждаването и спазването на този хигиенен навик е изключително важно за целодневното обучение на учениците, в което се редуват учене, игра, спортни занимания, рисуване, моделиране, дейности по интереси – все активно свързани с ръцете. Първокласниците си припомниха защо и кога е необходимо да се мият ръцете.
Във връзка с предстоящия патронен празник са обявени различни конкурси и дейности под надслов:”Будители народни”.
НА ГОСТИ В ПЪРВИ КЛАС
С нетърпение и огромно желание учениците от 2.Б клас с класен ръководител Теменужка Михалева посетиха своя учител ЦОУД от първи клас г-жа Дияна Маринова. Тя ги посрещна с лакомства, а нейните нови първокласници изнесоха малък концерт от песни и стихове. Второкласниците им подариха есенна украса за класната стая, която бяха изработили с голямо старание. Обещаха на малките ученици, че скоро отново ще ги посетят.
ИЗМЕРВАНЕ НА МАСА И ОБЕМ
Випуск 5. клас
Ръководител: Мария Пъшева
Oбемът на тялото показва каква част от пространството заема то. В практиката често се налага да се измерва обема на течности и твърди тела.
Масата е общо свойство на всички тела да тежат. Измерването на масата на телата с везни се нарича претегляне на телата.
С учениците от пети клас е проведено лабораторно упражнение за измерване на маса и обем на телата.
7 октомври
Театрална постановка – випуск 4. клас
Нашите четвъртокласници с класни ръководители Анелия Стойчева, Даниела Пармаксъзова, Елизабет Влаева, Даниела Пигова, Светлана Боянова и Антоанета Димова се насладиха на театралната постановка „Лудориите на Карлсон“, която бе представена от Добричкия театър в нашето училище на 7. октомври.
Учениците се забавляваха изключително много със забавните и смешни ситуации, в които попадат героите в спектакъла – Дребосъчето и Карлсон
5 октомври
УЧИТЕЛЯТ
Учител е призвание, съдба!
Учителят обича свобода!
Дори и да живее на ръба,
той винаги оставя в нас следа.
С любов той учи нашите деца,
отваря им прозорец към Света,
а в мъничките, крехки сърчица
той вгражда част от свойта доброта.
И всеки пази в своята душа
скъп спомен за учителя любим,
научил го на малките неща,
направили Света неповторим.
Днес нека на учителя с любов,
букет с цветя уханни подарим,
че в този Свят, объркан и суров,
на него уважение дължим.
Николай Димов
Международният ден на учителя служи като напомняне
за значението на учителите в нашия живот и е специален повод учениците да покажат своята признателност
към учителите. В своите стихотворения Симона Михалева и Никол Великова, ученички от 6. Г клас, изразяват своята благодарност към учителите за тяхната подкрепа, знания и търпение.
Доза вдъхновение за всеки
„Задачата на изкуството е да вълнува сърцата.“
https://rossitsaruseva.wixsite.com/inspiration
Вдъхновени от изкуството, учениците от 2. Б, 2. Г, 4. В, 5. Б и 6. В клас с ръководители Теменужка Михалева, Лидия Чонова, Елизабет Влаева, Таня Маринова, Росица Русева, Мая Костадинова и Радослав Цветанов представиха поетично-музикалния спектакъл „Доза вдъхновение за всеки“ – посветен на 120 години от рождението на композитора Любомир Пипков, 100 години от рождението на поета Павел Матев и 95 години от рождението на оперния певец Николай Гяуров. Изкуството дава възможност на хората да се докоснат до красотата в живота. Да я видят, оценят и позволят тя на свой ред да ги вдъхнови. Любовта към изкуството подобрява настроението, помага ни да намерим мотивация и приятели, кара ни да се чувстваме спокойни и радостни, защото изкуството ни доближава до един хармоничен свят. Когато съзерцаваме картина, слушаме песен или четем художествен текст, можем да усетим чувствата или да разберем идеите, които авторът внушава. Тази тънка невидима нишка ни свързва без думи, говорейки ни чрез емоциите, и ни прави по-добри.
„Човек има нужда от красота,
а красотата това е изкуството.“
Седмица на писмото
Писмото – отживелица или мил спомен
Международната седмица на писмото започва да се отбелязва през 1957 година с решение на 14-тия конгрес на Всемирния пощенски съюз в Отава, Канада, тогава се чества и Денят на пощите. Писането на хартиени писма и пускането им в пощенските кутии се превръща все повече в забравена традиция.
В днешно време комуникираме помежду си чрез писма по електронната поща или в социалните мрежи. Но въпреки това изписаните листи хартия и пощенския плик са запазили своето очарование.
Малките ученици от 2. А, 2. Б, 2. В, 2. Г, 2. Д и 2. Е клас с помощта на класните си ръководители Ст. Михова, Т. Михалева, Р. Кирова, Л. Чонова, Д. Иванова и Л. Димова, решиха да зарадват своите баби и дядовци и да ги върнат назад във времето. Написаха им писма, в които изразиха своята обич и уважение към тях. Така показаха, че не са забравили и друг важен ден – 1 октомври – Международният ден на възрастните хора, обявен за такъв от ООН през 1990 г.
Европейският ден на езиците: Учим, играем и откриваме нови светове
На 26 септември нашето училище отбеляза Европейския ден на езиците по иновативен и интерактивен начин, който съчетава обучение и забавление. С мотото „Учим, играем и откриваме нови светове“, учениците от трети клас, с преподавател ст. учител Галина Тинчева, имаха възможност да се потопят в разнообразието на европейските култури и езици, чрез дейности, които насърчиха както тяхното любопитство, така и техните комуникативни умения.
Целта на събитието
Европейският ден на езиците се организира с цел да насърчи изучаването на чужди езици и да подчертае важността на многоезичието в глобализирания свят. Както казва лингвистът Франк Смит:
„Един език те поставя в коридор за цял живот. Два езика отварят всяка врата по пътя.“
Тази мисъл подчертава значимостта на многоезичността, не само като средство за комуникация, но и като ключ към нови културни и професионални хоризонти.
Основни дейности
Проект „Европейски столици“
Учениците от трети клас бяха ангажирани с проект, свързан с представянето на европейски столици. Те изследваха историята, културата и езиците на избраните от тях градове като Париж, Берлин, Лондон и Рим.
Езикови куизи и игри
Чрез интерактивни куизи и състезания, учениците бяха мотивирани да научат основни фрази на различни езици, като например „здравей“, „благодаря“ и „довиждане“. Тези игри позволиха на децата да усетят езиковото многообразие на Европа по забавен начин и да развият интерес към изучаването на нови езици.
Творчески работилници – знамена на европейските страни
В рамките на събитието учениците се включиха в изработването на знамена на различни европейски държави. Тази дейност не само разви тяхната креативност, но и ги запозна със символиката на цветовете и елементите в знамената. Чрез творческата работа те усвоиха нова информация за историята и културното наследство на различните страни.
Езикови предизвикателства и междукултурни връзки
Една от най-интригуващите дейности беше свързана с произнасянето на думи на различни езици. Учениците се включиха активно в това езиково предизвикателство, като се опитваха да произнесат фрази на езици като немски, италиански, испански и дори чешки. Този формат показа на учениците, че усвояването на нови езици може да бъде както предизвикателство, така и голямо удоволствие.
Възпитаване на глобална култура
Отбелязването на Европейския ден на езиците е част от нашата училищна стратегия за насърчаване на многоезичието и междукултурния диалог. Чрез тези дейности, учениците не само развиват своите езикови умения, но и изграждат разбиране и уважение към културните различия.
Заключение: Нови хоризонти чрез езиците
Европейският ден на езиците в нашето училище премина под знака на ученето чрез забавление, откриване на нови култури и изграждане на езикови компетенции. Чрез разнообразни дейности, учениците се докоснаха до многообразието на Европа, научиха важни уроци за стойността на многоезичието и, най-важното, откриха, че всяка нова дума е стъпка към разширяване на техния личен и интелектуален хоризонт.
Европейският ден на езиците за пореден път доказа, че ученето може да бъде не само ефективно, но и изключително забавно, когато е съчетано с креативност, игри и нови предизвикателства.
На 22-ри септември 2024 г. отбелязваме 116-та годишнина от обявяването Независимостта на България – историческа дата, която оставя отпечатък в сърцата на всички българи.
Изложба в класната стая по случай 22 септември – Ден на независимостта на България. В занятието се включиха учениците от 3.А клас с класен ръководител Йоана Алексиева.
Родителска среща ще се проведе на 24.09.2024 г. за I, III, IV, V клас – по график определен от класните ръководители.
Родителска среща ще се проведе на 27.09. 2024 г. за II, VI, VII клас – по график определен от класните ръководители.
16 септември
Успешна нова учебна година на всички учители и ученици
от ОУ „Добри Чинтулов“ гр. Варна!
На 16.09.2024 г. в 9.00 ч.в ОУ „Добри Чинтулов“ тържествено бе открита
новата учебна 2024-2025 г.
Празничната програма бе подготвена от класните ръководители на четвъртите класове: Анелия Стойчева, Даниела Пармаксъзова, Елизабет Влаева, Даниела Пигова, Светлана Боянова и Антоанета Димова. В нея взеха участие ученици от 4. клас, мажоретният състав с ръководител Мая Костадинова– старши учител по физическо възпитание и спорт и танцовият състав с ръководител Станислав Атанасов. Музикалното оформление на тържеството бе осигурено от Радослав Цветанов– учител по музика.
Официални гости на тържеството бяха: Христо Христов– кмет на район „Младост“ – гр. Варна, Георги Киряков – председател на училищното настоятелство „Възраждане“, Пламен Станев – председател на обществен съвет.
Поздравителни адреси бяха изпратени от д-р Ирена Радева – Началник РУО Варна, Христо Димитров – Председател на Общински съвет Варна, Благомир Коцев – Кмет на град Варна, Антоанета Хинева – Директор на Дирекция „Образование и младежки дейности“ Община Варна, както и от много образователни институции в града и страната.
В словото си директорът на училището проф. дпн Веселин Михалев приветства всички ученици, учители и родители и удари първия училищен звънец. Той поведе към сградата най-нетърпеливите и развълнувани ученици-първокласниците.
Празнично украсените стаи посрещнаха нетърпеливите първокласници и техните развълнувани родители.
На добър час, слънчеви деца!
Добре дошли в училището, което сбъдва мечти и събира приятели!
1.А – кл. р-тел Христина Ковачева и учител ЦОУД Светлана Караджова
1.Б – кл. р-тел Гюлджан Сертер и учител ЦОУД Александра Благоева
1.В – кл. р-тел Атанаска Колева и учител ЦОУД Дияна Маринова
1.Г – кл. р-тел Симона Крумова и учител ЦОУД Татяна Димова
1.Д – кл. р-тел Веселина Куртева и учител ЦОУД Зара Феттова
1.Е – кл. р-тел Александра Константинова и учител ЦОУД Василка Чакърова
На всички ученици пожелаваме:
Да бъдете старателни ученици, защото учението е светлина!
Да бъдете отговорни, защото това е ключът към успеха!
Да бъдете търпеливи и упорити, защото всичко се постига с труд и учене!
Да бъдете добри и всеотдайни, защото добротата и приятелството побеждават несгодите!
Моменти от празничния 16 септември /видео/
График на смените на обучение за учебната 2024/2025 г.
Първа смяна започват учениците от III, IV, V класове.
Втора смяна започват учениците от II, VI, VII класове.
Учениците от първи клас са на целодневно обучение.
Смените през учебната 2024/2025 година се променят по предварително определен ГРАФИК
Взе си сбогом и отмина лятото по своя път.
На учебната година ето пак дойде редът.
Щъркели в небето губят се над нас.
И звъни звънчето пак за първи час.
Даваме старт на нашето училищно приключение! /видео/